Proč muži nemohou být kamarádi s ženami, které je přitahují (a někteří ano…)

Může být muž kamarád s ženou, která ho přitahuje? Jsem muž a tuhle myšlenku si pokládám již mnoho let.

Krátká odpověď je jednoduše ano. Ano, zralý muž může být skutečný, autentický kamarád se ženou, která ho sexuálně přitahuje. Můžeme s nimi spolupracovat, trávit čas, jít spolu na oběd, mluvit o vážných věcech, co zažívají se svým přítelem, nebo manželem a můžeme s nimi dělat to, co můžeme s jakýmkoliv dalším přítelem.

Zralí muži mohou zažívat sexuální přitažlivost a přesto respektovat zdravé hranice žen.

… Zralí muži.

Na druhou stranu …dospívající chlapec – a muži jsou opakovaně zaseknutí v dospívání – bude mít velké problémy být upřímný přítel s ženou, která ho přitahuje. Jen pro ujištění, tento článek není o mužově schopnosti změnit svůj intimní vztah na vztah jenom přátelský. To se nazývá rozchod a zaslouží si jiné pochopení a zvážení.

Otázku, kterou kladu je: Může být muž autentickým přítelem se ženou, s kterou by se chtěl vyspat, ale neudělá to, protože se zdá, že tato žena nemá zájem o to se vyspat s ním? (říkám “zdá se”, protože muži mají biologicky dané nevzdávat se naděje, i když žena říká ne.)

Tento článek je pro muže, kteří stejně jako dospívající, neví, jak pracovat se svojí sexuální energií zdravým způsobem mezi přitažlivými ženami,  pro muže, kteří jsou oddání na milost přitažlivosti, která komplikuje interakci se ženami.

Naneštěstí, mnoho mužů je zaseknuto v opakujícím se dospívání. Někteří ještě ani tak daleko nedozráli. Ovšem, mnoho dospělých mužů se naučilo, jak být respektovanými lidmi v různých aspektech života (jako je kariéra, práce, otcovství), ale mnohem méně z nás se opravdu naučilo, jak být zralým, mužským mužem ve vztahu s ženskou ženou, ke které cítíme silnou sexuální přitažlivost.

Mnoho mužů se zastavilo ve svém vývoji dospívání, protože naše kultura nás krmí nezralými představami o tom, co to znamená být muž: pravý muž za každou cenu vyhrává, vytváří všechna důležitá pravidla, vydělává spoustu peněz, spí se spoustou žen, má největšího ptáka v místnosti, nebrečí, necítí emoce a neukazuje žádný náznak slabosti a další.

Výsledek je, že mnoho dospělých mužů je hluboce zmatených o tom, co to znamená být zdravým, zralým mužem, ať už si to přiznají, nebo ne… samozřejmě to většina nepřizná, protože by nebylo zralé to udělat 🙂 Já jsem byl zmatený 20 let. A ani jsem o tom nevěděl.

Zde jsou 4 aspekty “mužské nezralosti”, které brání mužům být upřímnými kamarády s ženou, která je sexuálně přitahuje:

1. Muži se nenaučili, jak být přítomní se svojí sexuální energií bez toho, aby byli nuceni s ní něco udělat

Tak, jako dospívající chlapci, většina dospělých mužů v naší kultuře nemají ponětí, jak jednoduše být se svojí silnou mužskou sexuální energií, která nám koluje v tělech. A tak nás vlastní.

Základní příběh naší kultury mě učí od narození, že jsem byl narozen jako nekontrolovatelný žralok v bazénu plných rybiček. A byli mi dány dvě konfliktní směrnice: (a) tím, že budu tyto rybičky jíst se zvyšuje moje mužnost, a (b) snažit se jim neublížit. A byl jsem ponechán sám na pospas vyřešit toto dilema, zatímco žiji v těle nabitém sexuální energií.

Dokud je muž vlastněn vlastní se (kopie)

A jelikož muži nemohou být zranitelní, aby mohli otevřeně vyřešit toto dilema, řešíme to vnitřním nepokojem, který se projevuje mnoha nezdravými způsoby: jsme hladoví po sexu, po penězích, příliš pracujeme, koukáme na porno, bereme drogy, pijeme alkohol, koukáme na televizi, stydíme se za to, nebo to popíráme. Takto žijeme dezorientováni. Škodíme sami sobě a ubližujeme také ženě, kterou milujeme a těm, které jsou našimi kamarádkami.

Většinu mého života, když jsem cítil intenzivní sexuální napětí v mém těle, tak jsem většinou zvolil nejjednodušší cestu: sex, nebo masturbace, jako hlavní způsoby, jak se s tím rychle vypořádat. Nikdo mě nenaučil jak moji sexuální energii vědomě ovládnout, jak ji nasměrovat konstruktivně.

…Většina mužů se to nenaučila.

Dokud je muž vlastněn vlastní sexuální energií, zůstává zaseknutý ve svém sexuálním dospívání. Bohužel takových mužů je drtivá většina v naší společnosti, což vede k tomu, že atraktivní, inteligentní ženy dávají na svůj facebook frustrované statusy, stejně jako nedávno napsala moje známá:

“Pokud muž má penis, tak se s tebou chce vyspat. Tečka. A je jedno, kolik mu je let.”

Dokud je muž vlastněn vlastní sexuální energií, zůstává zaseknutý ve svém sexuálním dospívání.

Pokud ale muž dospěje a naučí se, jak vědomě a záměrně být se svojí sexuální energií a není jejím otrokem, tak je ztělesněním esence, kterou autorka Byron Katie popsala takto:

“To, že muž má erekci, tak nutně neznamená, že s ní musí něco dělat.”

Potom může být přítelem atraktivní ženě… Pokud si to zvolí.

2. Muži neznají rozdíl mezi autentickou láskou, romantickou láskou a sexuální energií

V knize intimní splynutí, David Deida mluví o třech rozdílných elementech intimního prožívání: láska, romance a polarita (sexuální energie). Tak, jako dospívající puberťáci jsou zmateni z bohatých a nových zkušeností, které prožívají jejich těla, většina mužů je stále zmatená a míchá sexuální polaritu s romantickou láskou. 

Za tolik let v mužském těle mohu říct, jak je fascinující pozorovat vlastní zkušenost, jak pocit, kterým je láska k ženě víceméně zmizí po doznění silného orgasmu. Je udivující a zároveň znepokojující, jak rychle dokážeme po milování přepnout z “hlubokého oceánu lásky” na “malý, plytký bazének”.

…A takový rychlý sex vede většinou ke krátko trvajícím vztahům.

Když si dva lidé nedají prostor, čas, aby zjistili, co se opravdu mezi nimi děje, tak většinou vidíme, že je ve hře sexuální polarita a ne romantická láska. Zatímco ryzí romantická láska je dosti prchavá, muži zažívají sexuální polaritu s různými ženami…každý…den. Přitažlivost polarity se děje pořád, neustále. V obchodě s potravinami, v autě, v barech, v letadle… všude.

Jsme jako polarizovanými magnety, kteří chodí a narážejí do sebe všude. Ano, samozřejmě ucítíme tu přitažlivost, to táhnutí. Ale to neznamená, že musíme na základě toho jednat. Bohužel, mnoho nezralých mužů používá tuto lásko-polaritu na matení a manipulování s ženami za účelem sexu. Takoví nezralí muži vytvářejí zmatek v důvěře žen.

Abychom se stali zralými, vyspělými muži, musíme se naučit rozlišovat tuto sexuální polaritu, jak od romantické lásky, tak od hluboké autentické lásky. Musíme přestat manipulovat ženy do falešné romance, která je naplněná jen sexuální energií. A musíme získat určitý stupeň mistrovství, jak ovládat tuto sexuální energii.

… Jinak nás bude dál vlastnit a bude nám ničit potenciál skvělých přátelství.

3. Většina mužů plně nerespektuje hranice, které jim žena stanovila, protože plně nerespektují ženy, jako takové

Dospívající chlapci a stárnoucí batolata jasně stanovili většinu pravidel společnosti. A tak stále plně nerespektujeme většinu způsobů ženského života.

Dáváme vysokou hodnotu nezralým mužským projevům soutěživosti, racionálního myšlení, kontroly, dominance a dosahování úspěchů. Dáváme mnohem menší hodnotu ženským darům, jako je intuice, srdcem orientované myšlení, celostní přístup k životu, krásu jako takovou, emoce a zranitelnost.

Proč muži nemohou být kamarádi s ženami, které je přitahují

Tyto věci jsou tak důležité v naší společnosti, že ani nemusím zmiňovat příklady, abych vás přesvědčil (politika, svět byznysu, armáda, školství, náboženství a další… a další).

Dokud my hloupí muži nepochopíme a nebudeme respektovat toto ženské poznání stejně hodnotně jako mužské poznání, nebudeme schopni plně respektovat hranice našich krásných a přitažlivých kamarádek. Budeme dále vykořisťovat jejich slabost, ať už jemnou manipulací, nebo skutečných násilím.

4. Muži neví, jak být autenticky zranitelní a otevření

Většina mužů neví, jak být přítomní s nepříjemnými pocity a zkušenostmi bez toho, aby byli nuceni s tím udělat něco “mužského”. Jsme nuceni udělat cokoliv, abychom se rychle dostali z této nepříjemné situace.

To je většinou důvod, proč nemáme rádi, když žena pláče. Neznáme tu prostřední cestu.

Nevíme, jak jednoduše být s touto nepříjemnou pravdou a nevíme, jak ji vyjádřit bez toho, abychom cílili za nějakým výsledkem. A protože většina naší hodnoty je svázaná s ženským souhlasem, být zranitelný je těžká součást našeho vztahu k ženám.

Přečtěte si také: Jak vám emoce mohou zničit vztah, ale i život!

Naše křehké dospívající ego nemůže riskovat odmítnutí našeho autentického vnitřního světa. Takže i když budeme zranitelní a řekneme ženě naše pocity, tak buď uděláme cokoliv, abychom nakonec dostali to, co chceme, nebo ženy budeme držet zpátky, abychom se vyhnuli případnému odmítnutí. Což je velmi pubertální a nezralé chování.

Je těžké vytvořit upřímné přátelství bez toho, abychom byli upřímně zranitelní. I s ostatními muži.

Představte si svět, kde muži…

Představte si svět, kde muži znají rozdíl mezi sexuální energií, romantikou a čistou láskou. A kde to můžeme dávat najevo a brát v potaz otevřeně, bez hanby a studu, ženám v tomhle světě, které ocení naši upřímnost.

Představte si svět, kde muži mohou dýchat se svojí sexuální energií a jednoduše být přítomní se svojí erekcí bez toho, aby museli díky ní nějak jednat.

Představte si svět, kde muži plně respektují ženy a moudrost, kterou nabízí.

Představte si svět, kde muži ví, jak být zranitelní s jejich hlubokou pravdou, jejich radostmi a starostmi a jsou schopni je lehce sdílet s ženami (a muži) bez manipulace, aby něco získali.

 

Napsal Bryan Reeves

Přeloženo z článku – Why men can’t be friends with women they are attracted to (and some can)

Článek je možné v nekomerční podobě šířit dál v nezměněné podobě včetně této poznámky a odkazem www.HarmonickyVztah.cz a všemi dalšími odkazy uvedenými v tomto článku.

Zdroj: https://bryanreeves.com/can-men-be-friends-with-women-theyre-sexually-attracted-to/

Bryan Reeves

Přidat koment