Osudová chyba při výběru partnera – citová uzavřenost

O této osudové chybě bych mohla napsat celou další knihu – definovat, co znamená, jak ji poznat, co všechno způsobuje. Jediným, co skutečně potřebujete vědět je:

„Střežte se emocionálně uzavřených partnerů!“

Na světě existuje tolik lidí dychtivých milovat vás a dostávat vaši lásku zpět. Proč si vybírat někoho, kdo se neumí emocionálně otevřít, a pak se modlit, aby vás dotyčný pustil do svého srdce?

Přirozeně existují různé stupně citové uzavřenosti. Všichni v sobě máme emocionální zdi, které skrývají ty části z nás, jež se bojíme ukázat ostatním, a jedním z účelů zdravého vztahu je učit se být stále otevřenější a důvěrnější. Někteří lidé však nejsou na vztah připraveni, protože jsou příliš emocionálně zablokovaní. Než budou schopni dávat a přijímat lásku, potřebují se uzdravit.

Zde jsou tři symptomy emocionálního poškození ve formě varovných příznaků, na které si u partnera musíte dávat pozor:

1. Váš partner nedokáže projevovat své emoce

„Vím, že John je uvnitř velmi citlivý člověk, jen je pro něj obtížné dávat najevo své city, protože mu v minulosti hodně ublížili.“

Jaký má smysl zůstávat ve vztahu s člověkem, který nedokáže dát najevo, co cítí? Proč raději nežijete sami? Už jen podle definice vztah znamená součinnost mezi dvěma lidmi, ne jednoho člověka snažícího se jednat a druhého, který nedělá nic.

Pokud se váš partner nedokáže podělit o své pocity, váš vztah bude povrchní a plný zklamání. Stanete se „lidských otvírákem na konzervy“, ustavičně se snažícím přimět svého partnera otevřít se.

…TO NENÍ VAŠE PRÁCE, ALE JEHO.

Od svého partnera byste měli očekávat, že bude schopen projevit základní emoce – štěstí, smutek, zklamání, vzrušení, touhu a lásku. Pokud to nedokáže, není připraven mít s někým vztah.

Pamatujte si: neexistuje nic takového jako člověk, který není citově založený. Všichni jsme přece byli dětmi a viděli jste někdy dítě, které nedokáže vyjádřit svoje pocity? Existuje však něco takového jako člověk emocionálně poškozený z dětství, který ztratil schopnost cítit a dávat své emoce najevo.

2. Váš partner neumí nebo nechce hovořit o svých pocitech

„Vím, že mě má Lawrence rád. Jenom prostě nepatří mezi ty, kteří o svých pocitech umějí mluvit.“

Znovu opakuji, že účelem vztahu není žít v něčí společnosti, ale být s ním ve vztahu. To znamená sdílet své pocity, názory a hodnoty a k tomu je nutné, abyste spolu hovořili. Nic mě nedokáže zarmoutit víc, než když někoho slyším tvrdit: „Můj manžel neumí hovořit o svých pocitech.“ V takových případech bych nejraději namítla: „Proč potom předstíráte, že vůbec žijete v manželství? Bydlíte pod jednou střechou, ale nemáte spolu vztah.“

Manželství s člověkem, který neumí komunikovat o svých pocitech není vztah - je to pouhé životní uspořádání.-4 (kopie)

Jistě, hovořit o svých pocitech je pro mnoho lidí nesnadné, především tehdy, jestliže je tomu rodiče v dětství nenaučili. Pokud však váš partner i v dospělosti odmítá učit se své pocity vyjadřovat, nebo je nekomunikativní, váš vztah nemá žádnou perspektivu. 

Komunikace je jednou z oblastí, kde partneři mohou ve vztahu dosáhnout pozoruhodných změn, pokud jsou ochotni naučit se jak. Čtení knih, účast na seminářích a návštěvy manželské poradny, všechny tyto metody vám pomohou pomoci naučit se vzájemné komunikaci. Na tomto problému však musejí pracovat oba partneři společně.

3. Váš partner se neumí citově otevřít a neumí důvěřovat

„Andy říká, že mě nechce ztratit, ale odmítá mě k sobě emocionálně pustit.“

Jak jsem již podotkla, existují lidé neschopní zdravého vztahu v důsledku své přílišné citové uzavřenosti. Možná se otevřít chtějí, ale nevědí jak, nebo potřebují intenzivní léčení a teprve pak budou schopni zbavit se emocionálního brnění a pustit vás dovnitř.

Co se trvalého soužití týče, dobré úmysly příliš nepomohou, potřebujete si najít někoho, kdo je ochoten pochopit, co to znamená strhat svoje emocionální zdi. Jinak spolu v citové oblasti budete přetahovat lano – vy svého partnera budete přitahovat k otevřenosti, zatímco on bude couvat k uzavřenosti.

Je-li vám některý z výše popsaných druhů chování povědomý, tak musíte pochopit vlastní emocionální programování, které vás přivedlo do vztahu s citově nepřístupným člověkem…

>> Přestaňte být emocionálně uzavření a vydejte se na 14 ti denní transformační cestu do vašeho vnitřního světa, do vašeho srdce…

Z knihy od Barbary De Angelis

Barbara-De-Angelis

 

1 koment