Může láska skončit přátelstvím?

Může láska skončit přátelstvím?
Může láska skončit přátelstvím?

Začnu stručně. Láska může skončit přátelstvím. Důvod? Možné je vše, co si umíme představit. Pokud máme na mysli i tuto variantu, pak se můžeme stát jejími přímými účastníky.

Lidé se zamilují a chodí spolu. Začátky bývají euforické a máme růžové brýle. Někdy tak moc růžové, že i okolí si začne všímat věcí, které sami nejsme schopni (nebo spíše ochotni) vidět. Po krásném červeném koberci, nataženém od jednoho srdce k druhému se ale vztah může pozvolna přetavit v hodně sepraný běhoun, o který začneme zakopávat. Co pak?

Vždy se nabízí dvě možnosti – snažit se přijít nepohodě na kloub a začít na vztahu pracovat, nebo jít si každý svou cestou.

Pokud jde o první lidské milostné vztahy, většinou jdeme od sebe a hledáme dál. Snad ten další vztah bude ten pravý, doufáme leckdy naivně. A tak do toho jdeme znovu. Opět záříme, abychom zakrátko zase pohasli. Proč? Nelze odpovědět jednoznačně. Na nefungujícím partnerství se podepisuje řada věcí. Ty ale rozebírám s klienty individuálně, protože každý máme jiná východiska, jež bývají pohnutkou pro navázání pouta s druhým člověkem.

Někdy ale cítíme (ideálně, když je to vzájemné), že úplný rozchod nechceme. Zjistili jsme totiž, že je ten druhý pro nás velmi hodnotný a že ho nechceme zcela ztratit. Pak je dobré se zamyslet, co dál. Jako partneři nefungujeme, vášeň poutající lidí tělesně, také opadla, ale máme se rádi. Jsme si nejlepšími přáteli a přejeme si, aby to trvalo dál, v rovině důvěrné, leč ne zcela intimní. Pak je možné, aby se láska přetavila v přátelství.

Je ale těžké, když u jednoho vášeň ochladla, zatímco druhý není ještě schopen přátelství na stejně úrovni. Pak je rozumné se načas vzdálit a nechat věci plynout. A samozřejmě si promluvit, jak to oba máme a cítíme. Nebylo by fér nabízet přátelství tomu, kdo chce lásku. Napadá mne jedno rčení, které znám už hodně dlouho – „Nabízet přátelství tomu, kdo chce lásku, je jako dávat chleba tomu, kdo umírá žízní.“ V tomto citátě je obsaženo všechno.

Nabízet přátelství tomu, kdo chce lásku, je jako dávat chleba tomu, kdo umírá žízní.

Může tedy láska skončit přátelstvím? Může. Ale s vědomím toho, že oba dva zúčastnění mají v sobě vyřešeno, že jako partneři selhávali a že tohle je cesta, jak se mít rádi, i když vztah opustili.

Znám pár dní jeden pár, co tohle dokázal. A nestačím žasnout. I proto vím, že manželství může být překážkou možnému přátelství. Když si to dva lidé uvědomí, získají více, než měli dosud – pohodu, souznění a blízkost beze strachu, že druhému ubližují.

Přečtěte si také: Je potřeba být opravdu zranitelný a otevřený?

Oni dva jsou příkladem, že i když by jeden z nich o pokračování dalšího vztahu stál, přesto pochopil, že má druhého rád natolik, že mu umožní jít svou cestou a vzdá se svých představ. Tedy varianta, že miluji, a přesto dovoluji ukončení vztahu, je jednou z dalších, kdy spolu lidé mohou být, aniž by tvořili pár se vším všudy.

 

Marcela Horká

Web: http://www.marcelcinacesta.wz.cz

Facebook skupina Cesta k sobě

Marcela

Jsem učitelkou na základní škole, mou aprobací je čeština, dějepis, etická výchova a výchova k občanství. Jsem průvodkyní na cestě k sobě a více než dva roky působím na internetu. Vše o mně najdete na mém webu. Moc ráda píši a vedu lidi k jejich zapomenutému Já. Miluji život a vím, že jen když se zbavíme lpění a odporu, můžeme se stát láskou, jež odkryje naše uzavřená srdce. Ctím vesmírné zákony a jsem za vše vděčná. Vše je tak, jak má.

Přidat koment