Mars a Venuše – nebo Země?

Mars a Venuše - nebo Země?

Tento článek se bude zabývat rozšířenými mýty a pověrami o rozdílech mezi muži a ženami. Všichni sice známe výrazy ‚‚opačné pohlaví‘‘, ‚‚druhé pohlaví‘‘ nebo ‚‚protějšek‘‘, ale vezmeme-li to kolem a kolem, muži a ženy nejsou protiklady.

Naopak, na světě není nic podobnějšího muži než žena. Co se podobá muži – ryba, ananas, pramice, svetr, CD, sklenice limonády? Ne. To, co se na světě nejvíce podobá muži, je právě žena. A na celém světě je ženě nejpodobnější muž.

Představa, že muži a ženy komunikují diametrálně odlišným způsobem, sice obsahuje pár drobounkých zrnek pravdy, ale důležitější je celkový pohled: sexuálně chtějí muži a ženy to samé, bojí se stejných věcí a stejným způsobem se vyhýbají komunikaci.

Muži i ženy se stydí začít mluvit o herpes, stydí si říct o prst do zadku, stydí se říct: Jo, takhle, a víc nebo Prosím, zpomal nebo Pojďme si nejdřív vyčistit zuby.

Nezapomínejme, že na světě jsou přes dvě miliardy dospělých žen a přes dvě miliardy dospělých mužů (a koncem prosince se zdá, že se všichni sejdou v jednom nákupním centru). Proto jsou kategorie ‚‚muž‘‘ a ‚‚žen‘‘ nejpočetnějšími skupinami, jaké kdy na povrchu Země byly.

Pokud se budete snažit svého partnera pochopit na základě těchto kategorií, přijdete o hodně.

Existuje něco, co můžeme říci, že spolehlivě platí při sexu s mužem (s ženou)? No, každý potřebuje k dýchání kyslík, každému se dřív nebo později začne chtít na záchod a každý má nějaký práh bolesti. A samozřejmě – ve všech třech případech existují ohromné rozdíly.

Mám tu i pár věcí, které jsou téměř na jistotu: Většina z nás chce mít pocit, že jsme jedineční, většina chce působit přitažlivě, většina se chce  cítit schopně. Tímto směrem se mohou ubírat vaše domněnky, ale dejte si pozor – váš partner prostě nemusí patřit k ‚‚většině‘‘.

A co vy? Poznejte sami sebe, nezařazujte se do škatulky, nedovolte, aby vás zaškatulkoval váš partner. Když partnerka říká: No jo, to jsou holt chlapi, povězte jí pravdu – Dělám to, protože tohle jsem já.

Když zabloudíte a nezastavíte se, abyste se zeptali na cestu, není to proto, že jste chlap, ale protože jste trouba.

A žena, která rozhazuje peníze za boty, není prostě ‚‚ženská‘‘, ale chová se nezodpovědně. Představy o Marsu a Venuši, to, že jsou muži a ženy odlišné bytosti, stojí našim vztahům v cestě, je těžší jim věřit, je těžší si je užívat. Jak mají lidi navzájem navázat smysluplný vztah, když si myslí, že jsou z různých planet?

–>> Může se stát, že i váš ideální partner se zamiluje do někoho jiného?

Fajn, když si jsou tedy muži a ženy tak blízcí, proč tolik z nás považuje ‚‚opačné pohlaví‘‘ za problém? Myslím si, že je to snadno pochopitelný omyl založený na odstupu a orientaci.

Když se zeptáte gayů, z koho jsou na prášky, povzdychnou si a řeknou: Z chlapů. Když se na totéž zeptáte lesbiček, zamračí se a odpoví: Z holek. Protože to je to pohlaví, se kterým navazují sexuální vztahy. Už víme, koho za problém označí heterosexuálové – druhé pohlaví.

Většina z nás má pár nepříjemných zážitků z randění, většina z nás se občas pohádá se svou drahou polovičkou. Těm osobám, které jsme milovali, idealizovali si je, kterým jsme věřili a které nás zklamali, přičítáme celou škálu záporných vlastností: jsou sobecké, impulzivní, panovačné, pasivní, nespolehlivé, manipulují s námi, neumí naslouchat.

A protože jsme většinou heterosexuální, tak z toho vyšla formulace – muži a ženy jsou ‚‚protiklady‘‘, které si navzájem boří a ničí sny. Myslím si ale, že většina lidí tím chce říct: Je složité být v intimním vztahu. Můj partner není dokonalý a pořád něco chce!

Začněme se dívat na to, co nás spojuje a jak můžeme vytvořit vztah, kde budeme TRVALE ZAMILOVANÍ.

 

Přeloženo z knihy:

Marty Klein: Sexuální inteligence

 

 

 

 

 

Přidat koment