Je opravdu potřeba být zranitelný a otevřený?

Je opravdu potřeba být zranitelný ve vztahu?
Je opravdu potřeba být zranitelný ve vztahu?

Proč je tak potřeba být zranitelný? K čemu nám je být zranitelný? Každý touží po hlubokém vztahu s partnerem a opravdu hlubokých přátelských vztazích. Jak vlastně ale takové vztahy vytvářet?

Většina lidí má zkušenost rozpadlých vztahů jak přátelských, tak partnerských, a většinou si tajně říkají jak vlastně udržet takový vztah, nebo spíše jak najít toho „správného“ člověka, se kterým by byl takový vztah možný. A většinou jsme zklamaní, že jsme „zase“ narazili na někoho dalšího, na koho není spolehnutí, který se k nám nechová tak, jak bychom si přáli.

A tady se nám naskýtá skvělá příležitost. Záleží totiž, jak se na to díváte. Jestli je to další člověk, který vám ublížil, nebo jestli je to příležitost vyléčit svoje stará zranění, které v nás přežívají ukryté dodnes, a díky jinému člověku, který je vyvolá, máme příležitost je dostat ven a vyléčit je.

Jak se říká: „Skrze tebe poznám sebe.“ Co nám ve skutečnosti dávají vztahy a o čem vlastně jsou? Co je jejich náplní? Většina lidí v dnešní době se snaží vytvořit symptomy lásky.

Máme krásné domy, krásná auta, krásné děti, psy, kočky, vypadáme skvěle, máme úžasné fotky na Facebooku, obrážíme společně večírky a skvěle se bavíme, ale když přijdeme domů, najednou na nás padne pocit, že nám něco chybí, tak nějak se stále necítíme úplní, pořád cítíme tu prázdnotu, ten nervózní pocit, že není všechno tak, jak má být.

Jenže když si naše hlava uvědomí, kolik toho v životě máme, a za co můžeme být vděční, tak nějak se stydíme za to, jak se ve skutečnosti cítíme, a snažíme se zahnat ten pocit nějakou další činností, kterou si dokážeme, jak máme úžasný život.

Jenže tento pocit nás nevědomky nakonec dožene do nefunkčních vztahů, které se rozpadají, do náručí milenek a milenců, do závislosti na alkoholu, přejídání, nebo jiných omamných látek, kterými se snažíme otupit, workoholismus, honbou za penězi, protože si myslíme, že jen díky nim nejsme spokojení a že s nimi by to vlastně bylo všechno v pořádku.

Jenže skutečnost je taková, že všechny bolestné situace nám dávají příležitost, dostat se blíž sami k sobě a posléze ukázat i ostatním, kdo vlastně jsme a tím mít hlubší a autentičtější vztahy založené na lásce skryté v nás, často hluboko pohřbené pod všemi těmi pocity hněvu, bolesti, ublížení, strachu, lítosti a vlastní zodpovědnosti.

Je to příležitost si tyto pocity uvědomit sami pro sebe a pak je vyjádřit i ostatním lidem, aby pochopili, kdo opravdu jsme, co se v nás skrývá a požádat o to, jak bychom si skutečně náš vztah představovali.

„Lásce se daří pouze v jistých podmínkách.“

Pokud tyto emoce nevyjadřujeme, naše vztahy kloužou po povrchu toho, čím by ve skutečnosti mohly být. Nedostaneme se k té skutečné lásce, která je v nitru pod nimi schovaná.

Proto nevytvářejme jen symptomy hlubokých vztahů, ale opravdu je žijme s jejich zranitelností a skutečnou láskou.

Jak napsala moje učitelka Barbara de Angelis: „ Lásce se daří pouze v jistých podmínkách. Chcete-li zůstat zamilovaní, musíte podmínky, které jsou nezbytné k tomu, aby láska mohla růst, vědomě vytvářet. Pak se budete zcela spontánně a přirozeně chovat všemi způsoby, doporučovanými v knihách a vedoucími k tomu, abyste se nikdy nepřestali milovat.“

Lucy Majkus

Lucy Majkus profi

Spoluzakladatelka portálu www.HarmonickyVztah.cz.

Zaměřuji se na koučink pro ženy a pomáhá ženám, jak v sobě probudit Bohyni, která dřímá v každé ženě.

Také pomáhám ženám s partnerským vztahem. Pokud máte nějaký dotaz, nebo připomínku, tak mi napiště na lucymajkus@gmail.com a společně zjistíme, jak vám mohu pomoci.

Navštivte facebook stránku Probuď v sobě Bohyni

Přidat koment