Jak vám vaše emoce mohou zničit nejen váš vztah, ale i život!

Jak vám vaše emoce mohou zničit nejen váš vztah, ale i život!
Jak vám vaše emoce mohou zničit nejen váš vztah, ale i život!

Přemýšleli jste někdy o tom…

Proč tak laskaví a nekonfliktní partneři mají výbušné a konfliktní partnery?

Proč když muž své ženě tvrdí, že nemá strach a je všechno v pořádku, jeho žena je stále vyděšenější a panikaří?

Proč když má žena pocit, že jí bylo ublíženo a pláče, partner ji nezačne uklidňovat, ale místo toho se na ni naštve?

Proč když je žena smutná, tím chladnějším a citově uzavřenějším se muž stává?

Odpověď je v tajném spojení mezi lidmi. Máme schopnost cítit emoce jiného člověka. Pokud jeden z partnerů potlačuje nějaké emoce, které sám nechce cítit, nebo si jich ještě není vědom, partner má schopnost tyto emoce cítit. Stalo se vám někdy, že jste cítili partnerovu mrzutost, i když on sám vám tvrdil, že je vše naprosto v pořádku?

…Toto spojení je nazýváno jako kolísavý efekt.

Představte si ho jako, že dva lidé jsou jako dvě nádoby spojené neviditelnou trubicí. Emoce v nás jsou jako obsah v lahvi. Neviditelná trubice je to spojení, které vytváří emocionalitu v našich vztazích. Toto spojení se vytváří v našich intimních vztazích, ve vztazích s našimi dětmi, s členy rodiny, nebo s blízkými spolupracovníky v zaměstnání nebo podnikání.

‚‚Čím těsnější je váš vztah, čím větší máte spojení, tím větší schopnost cítit a prožívat emoce druhého člověka máte. ‘‘

Jak jsme si již řekli, obsah těchto nádob jsou emoce. Co se děje dál?

Např. pokud nás jako děti naučili potlačovat emoce vzteku, nemohli jsme je projevovat, naše vnitřní nastavení tyto emoce vždy automaticky potlačí. Co se ale děje v případě, kdy jsme v kontaktu s partnerem? Pokud jeden z partnerů potlačuje pocity vzteku, je to jako by zatlačoval obsah lahve dolů. Při našem emocionálním spojení neviditelnou trubicí to funguje tak, že obsah lahve tlakem přejde trubicí do druhé spojené nádoby. Tak přetečou emoce jednoho člověka do druhého.

V běžném životě to znamená, že když jeden z partnerů potlačuje hněv, druhý partner se rozčílí. A čím více se budete snažit partnera uklidnit, tím více se vaše snaha bude míjet účinkem a partner bude stále rozčilenější… Už se vám někdy stalo, že jste se snažili někoho uklidnit, a mělo to přesně opačný efekt?

>> Podívejte se, jak být více emocionálně svobodní a jak přestat být otrokem svých emocí

Budete muset u svého partnera čelit těm emocím, které sami nechcete cítit a vyjadřovat, kterým vzdorujete. A čím více se snažíte partnera uklidnit, tím více stlačujete emoce dolů do nádoby, a tím větší vyvíjíte tlak, díky kterému se přelívají vaše emoce do partnera, který je stále více naštvanější.

…Jestliže zapíráte svůj hněv, partner se na vás rozčílí.

…Jestliže zapíráte svůj strach, váš partner může být vyděšená hromádka neštěstí.

A čím více mu budete dávat racionální důvody, proč se tak nemá cítit, tím více bude projevovat váš strach.

Budete muset odolávat těm emocím svého partnera, které potlačujete sami v sobě. 

 

Toto je důvod, proč se snaha někoho uklidnit, míjí účinkem.

Čím více se budete snažit regulovat emoce, tím více je váš partner bude vyjadřovat.

Všimli jste si někdy, proč se jinak sebevědomé a jisté ženy stávají ve vztahu roztřesenými a nejistými emocionálními uzlíčky nervů?

…Odpověď je v kolísavém efektu.

Z naší výchovy většinou učíme chlapce, aby neměli strach, ale mohou se hněvat.  Z výchovy dívek je zase zřejmé, že mohou být smutné a mohou plakat, ale hněvat se, to se k ženě nehodí, to pro ženu není v hodné. Samozřejmě v některých případech mohla výchova probíhat i opačně.

Např. já s mým manželem: Já jsem byla vychována tak, že jsem se mohla hněvat, ale nesměla jsem mít strach, nesměla jsem se vzdávat. Můj manžel zase nesměl vzdorovat, nesměl se hněvat, takže při každém náznaku hněvu si to nesměl dovolit na rodiče se hněvat. Vyjadřovat strach ale bylo v pořádku.

A hádejte, jak to u nás doma probíhá, pokud si neuvědomíme, co se právě děje? Můj manžel vyjadřuje častěji můj strach, a já častěji jeho hněv.  V této úrovni jsme byli naučeni setrvávat, že je to v pořádku.

Proto ale dnes spousta žen navyká na antidepresiva, jako na způsob řešení svých “nepřijatelných” emocí. 

Přečtěte si ještě: 7 uvědomění, jak míra sebelásky ovlivňuje naše vztahy

Jeden skutečný příběh ženy z mého okolí, která si vzala racionálního právníka, který samozřejmě své emoce neprojevoval. Všechny tyto emoce, které přirozeně vznikají z takového náročného povolání, kdy musíte pomáhat ostatním lidem v soudních sporech, a těžkých životních situacích, si tento muž nedovoloval projevovat. Jeho žena se stávala čím dál větším uzlíčkem nervů, který se musel jít léčit.

A samozřejmě…

Čím více on musel čelit svým emocím strachu prostřednictvím své ženy, tím více se na ni zlobil a nenáviděl. Nakonec se to převrhlo až ve fyzické násilí. Naopak ona zase byla učená v dětství nesmět se moc zlobit, nedělat problémy, a všechno zvládnout bez chybičky. Tímto způsobem se dovedla až do stavu deprese, což je potlačený hněv obrácený vůči sobě samému.

Momentální stav je, že se rozvedli. Pořád ale vedou válku o dítě, kdy tato žena má stanovenou diagnózu Bipolární poruchy, přitom jsou to nevyjádřené emoce z celé této šílené životní situace. Má dozor svého ex-manžela, při odpoledních návštěvách, kdy může vidět svého syna. Její ex-manžel ji stále uráží a provokuje. Tento žalostný život tří osob je příkladem toho, jak dokáží potlačené emoce likvidovat vztahy a životy lidí.

Oba tak mají možnost začít projevovat svoje emoce v plné šíři, naučit se něco nového, co v dětství nesměli.

Jak tedy můžeme minimalizovat kolísavý efekt?

  • Začněte otevřeně vyjadřovat svoje pocity
  • Kdykoliv cítíme nějaký vzdor vůči pocitům nějaké osoby, sami sebe se zeptejte: Nevyjadřuje snad náhodou to, co nechci cítit já?
  • Pokaždé, když si všimnete, že se mezi vámi a jiným člověkem hromadí emocionální napětí, vzduch je čím dál hustší, přestaňte a vyjádřete všechny úrovně emocí, které cítíte

Všichni máme možnost být někým jiným, než nás učili a říkali nám, kým máme být, kým nesmíme být, a kým jsme podle rodičů a okolí byli. Skutečnost je ve většině případů jiná, než si o sobě myslíme. Těmito životními událostmi nás stále život učí přijmout všechny části sebe samých, včetně těch “negativních”. My jsme totiž za určitých životních okolností vším, a můžeme být čímkoliv.

 

>> Přečtěte si o programu vedených meditací, které jsme s manželem vytvořili, které vám pomohou být emočně zralejší, svobodnější a hlavně spokojenější…

 

Lucy Majkus

NLP Master Coach

Spoluzakladatelka portálu www.HarmonickyVztah.cz.

Také ještě provozuje facebook stránku – Probuď v sobě Bohyni

Společná profil (kopie 4)

 

Přidat koment