Jak překonat žárlivost a užívat si vztah, který si zasloužíš!

Jak překonat žárlivost a užívat si vztah, který si zasloužíš!

Žárlivost. Tato pohroma vztahů, v nejhorším případě, dokáže i stabilnímu člověku sebrat jeho mentální stabilitu a dokáže ho dovést do šílené noční můry, kde bude pravděpodobně otrokem a bude mučen vlastními fikcemi jeho fantazie. Když se žárlivost usadí ve vztahu, tak důsledky můžou být šílené, ba dokonce fatální.

Před pár lety se to stalo i mně.

Žárlivost snědla a vytlačila lásku skrz naskrz z našeho vztahu jako Ebola. Trvalo to pět let než žárlivost vykuchala z našeho vztahu jakoukoliv možnost, jak začít náš vztah znovu. Když dokonala svoji práci, tak nás nakonec žárlivost opustila se vztekem, záští a výčitkami, které se léčily ještě několik let.

Žárlivost by se dala shrnout takto: “Jsem vyděšený/á, že si mě nezvolíš.”

Je to velice špatné, když nás chytne šílenství a donutí nás chovat se způsobem, kterým od sebe odháníme svého partnera – ne jen fyzicky, ale také emocionálně a mentálně. Koneckonců, kdo by si nadšeně zvolil být s takovým šíleným člověkem? Žárlivost dokáže, abychom jednali jako šílení.

Moje bývalá přítelkyně jednou dokonce nabourala auto, když jela šílená přerušit oběd s jednou ženou, s kterou nechtěla, abych se setkal. Znal jsem tu ženu dobře, věděl jsem, že není žádnou hrozbou pro náš vztah, nepřitahovala mě tak, jak mě přitahovala moje přítelkyně. Ale moje přítelkyně byla posedlá strachem pohánějící fantazií, že si tuto ženu zvolím místo ní. 

Nemůžete nikoho přinutit, aby si vás zvolil. Na druhou stranu, proč byste to chtěli vůbec dělat?

Ve skutečnosti proto:

Když věříme, že láska, náklonnost, pozornost, nebo ocenění druhého člověka je zdrojem našeho pocitu sebe-hodnoty, nebo identity, tak uděláme téměř cokoliv, abychom ho přinutili zůstat. Použijeme strach, vinu, nátlak, dokonce i hanbu, abychom partnera přiměli zůstat.

Ironické je, že výsledkem takového chování je, že od sebe odháníme všechny věci, po kterých toužíme: spojení, důvěru, ocenění, naplnění, radost, lásku. Už jste někdy cítili lásku a ocenění k někomu, kdo používal strach k přinucení toho, aby získal to, co chce? Já ne. Možná jsem udělal to, co chtěl, ale potlačoval jsem svůj hněv, který jsem vůči dané osobě cítil. Nebo jsem se nakonec rozhodl takovým lidem vyhýbat.

Existují dvě silné pravdy, které nám pomohou zničit žárlivost a vytvořit vzkvétající intimní vztah.

1. Tvůj partner si tě buď zvolí každý den, nebo ne.

Není nic špatného na tom si nezvolit partnera, s kterým nyní jste. Stává se to neustále a nemusí to ani znamenat konec vztahu. Ukazuje se to několika způsoby: tím, že upřednostňujeme práci, nebo děti před partnerem, emočně se odpojujeme, nebo podvádíme. Ať už to vypadá, jak to vypadá, vztah se začne potápět a pomalu ukončovat, když jeden z partnerů si přestane pravidelně vybírat svého partnera.

V mém žárlivostí nakaženém vztahu jsem svoji holku miloval, ale díky moje nezralosti a nevědomosti jsem si často vybral přátele, práci nebo jinou činnost místo ní, jako třeba oběd s jinou ženou, s kterou jsem neměl romantický vztah. Pak mě trestala buď slovně, nebo potlačovala lásku různými způsoby.

Toto chování akorát podpořilo moji nevědomost v tom, abych si dále volil jiné činnosti místo ní, což ji dodávalo ještě více hněvu. Tento nekonečný cyklus nás stáhl dolů v této léta trvající noční můře, kterou jsem výše popisoval.

AŤ UŽ JE TO PŘÁTELSTVÍ, NEBO INTIMNÍ

Trvalý a vzkvétající vztah je ten, kde si oba dva lidé pravidelně volí sebe navzájem před ostatními možnosti, den za dnem – a kde oba komunikují tuto vědomou volbu na pravidelné bázi. Jsem pevně přesvědčen, že netoužím jen tak po někom, že toužíme po partnerovi, který si nás nadšeně a pravidelně bude vybírat každý den.

Proč bychom chtěli zažívat méně, než něco takového?

2. Váš partner není zdroj vaší sebe-hodnoty, nebo sebevědomí.

Bylo to pro mě zdrcující, když žena kterou jsem chtěl, si mě nevybrala. Spustilo to staré zranění pocitu hanby a pocitu, že nemám žádnou hodnotu. Odmítnutí od ženy akorát potvrdilo to, čeho jsem se nejvíce bál: Nejsem dost dobrý, abych byl hoden lásky.

Zjistil jsem, že je to šeredná lež, která ve mě žila po celá ta léta – a žije ve spoustě z nás. Jako dítě života jsem absolutní zázrak v tento moment, ať už vypadám jakkoliv, nehledě na to, kolik mám peněz, ať už je moje gramatika perfektní, nebo jestli mi ladí ponožky.

Ať už si mě žena vybere, tak už to, že chodím na této Zemi s mozkem a srdcem se schopností poskládat slova do vět, mě dělá kompletně hodným lásky a obdivu. Vy jste také zázrakem přírody,  který je plně hoden lásky, ocenění a obdivu. Úplně zapomínáme, jak jsme jako lidé zázrační jednoduše tím, že jsme.

Když jsem zrealizoval, že můj partner není zdrojem mého pocitu sebe-hodnoty, mohu ji nechat, aby byla tím, kým chce. Je volná… a já jsem volný být mnou.

Ve skutečnosti, abychom porazili žárlivost, tak si musíme uvědomit tuto pravdu: Buď si mě vybere, nebo ne.

Ať už si mě zvolí, nebo ne, tak to nemá co do-činění s tím, kdo jsem. Pokud se ji pokusím v tom přemluvit a není to její hluboká pravda, bude ještě ve větším odporu. Je to podivné, ale objevil jsem, že to otevírá nové možnosti. Když partnerům dáme svobodu a možnost si vybrat to, co chtějí – a to dokonce do takové míry, že je zde možnost, že si nás nezvolí – tak se častokrát stáváme pro ně více atraktivní.

To, po čem lidé hluboce touží v intimním vztahu, je být s partnerem, který ne jen, že akceptuje to, jací jsou, ale nadšeně si je díky tomu vybral. Pokud váš partner není nadšený z toho, že je s vámi, tak ho nechte jít. Kromě toho chcete partner, ne vězně.

“Když mě někdo opustí, tak vím, že jsem si ušetřila starosti.” – Byron Katie

Pokud si váš partner vybere někoho jiného a dáte mu svobodu, aby to tak udělal a pokud s tím nejste ok, tak přicházíte o možnost dát prostor člověku, který si vybere nadšeně právě vás. Vím, že to není jednoduché, ale když necháte jít člověka, který si vás nezvolil, tak dáváte prostor pro někoho, kdo zvolí právě vás.

 

Napsal Bryan Reeves, přeložil Jiří Majkus (spoluzakladatel portálu www.HarmonickyVztah.cz)

Zdroj: https://bryanreeves.com/beating-jealousy-two-simple-truths/

Bryan Reeves

Přidat koment