Je v harmonickém vztahu jen klid a pohodlí?

Snad skoro každý den zažíváme situaci, kdy je potřeba se rozhodnout, zda se k ní postavíme čelem, nebo zády. Volba postavit se k dané situaci zády je většinou vždycky lákavější a pohodlnější a do jisté míry se dá říct, že bezpečnější. Ale má jednu velkou nevýhodu. Vytváří nám návyk, že kdykoliv přijde problém nebo nějaká situace k řešení a my tušíme, že to nebude příjemné řešit, utéct od problému a schovat se ve své zóně pohodlí a komfortu.

Mnoho knih o úspěchu a osobním rozvoji zdůrazňuje, že nic se nestane pokud neopustíme naši zónu komfortu a pohodlí a že život začíná na hranici komfortní zóny.

Co to je komfortní zóna?

Komfortní zóna je pro mě určitá oblast ve které se jako jednotlivci ve svém životě pohybujeme a při překračování této hranice se cítíme poměrně nepříjemně a nekomfortně. Pro někoho to znamená, že po práci usedne k televizi a zbytek dne stráví koukáním na televizní pořady a představa, že by měl někam jít, třeba sportovat nebo mezi lidi, je pro něho nepříjemná, protože na to prostě není zvyklý.

Každý máme svoji zónu komfortu nastavenou jinak. Jisté ale je, že pokud v ní celý život zůstaneme naše sny a cíle se s největší pravděpodobností nerealizují a my o nich budeme jen ve snu přemýšlet a představovat si jaké by to bylo, ale v naší realitě se nemanifestují. Je tedy potřeba tomuto faktu se postavit čelem a vždycky udělat něco navíc, pokud chceme být lepší verzí sama sebe.

–>> Splňte si své sny pomocí této silné vedené meditace

Ve vztahu je komfortní zóna něco, na co narazíme velice často, protože snaha vědomých partnerů je společně osobně růst a žádný růst se neděje, pokud se aspoň na chvíli nedostaneme z pohodlí a komfortu. Velmi často si chceme lásku udržet je potřeba pro druhého a pro vztah udělat něco navíc, ale zásadní je se naučit od problému neutíkat. Protože co je na 100% jisté je to, že ve vztahu budeme čelit problémům a nepříjemným situacím a pokud si nevytvoříme vědomě návyk, že se k věcem a situacím stavíme čelem, budeme mít i ve vztahu tendenci ustupovat a utíkat.

Výsledek bude ovšem nepříjemný a pak se nám může stát, že přijde první konflikt a my si prostě budeme myslet, že  partner není pro mě ten pravý, protože se díky němu necítím příjemně a už to není ono, tak jako když se milujeme a všechno je krásné a úžasné. Takto se můžeme ocitnout v situaci, kdy měníme partnery jako ponožky a jsme nešťastní a myslíme si, že je asi s námi něco špatného, protože nemůžeme prostě potkat toho správného partnera, s kterým se budeme konečně cítit jenom a jenom skvěle, budeme mít klid a nebudeme prostě už nic řešit než naši krásnou lásku.

Takto, ale harmonický vztah nefunguje. Budeme se potkávat s problémy, kdy si budeme i vzájemně nevědomě ubližovat a budeme se muset postavit tomu čelem, pokud budeme chtít náš vztah nadále udržet. Budeme muset třeba i přiznat chybu, že jsme něco udělali nebo řekli a tomu druhému to způsobilo bolest a budeme se muset naučit jak s tím pracovat.

Harmonický vztah je vědomá volba, kterou děláme každý den a láska není jen románová představa hollywoodských filmů, kdy je všechno krásné a růžové. Láska je kouzelná a léčí. Lečí také tím, že vytahuje na světlo naše stíny a traumata z dětství, která jsme si po cestě životem zažili a snaží se je vyléčit a jako každá léčba ran a jizev občas bolí a je potřeba si to uvědomovat. Láska je silná a je také krásná a úžasná, ale také někdy bolí a to, že bolí není vždycky špatně, někdy je to dobře a pomůže nám to očistit staré rány, očistit naše srdce, aby mohlo více milovat a náš vztah posune na další úroveň lásky.

Mysleme tedy na to a praktikujme ve svém každodenním životě, že je potřeba se stavět k věcem čelem. To stejné platí i v našich vztazích. Náš partner nás za to bude ještě více milovat, protože bude vědět, že těžké situace, které přijdou (a ony přijdou) ustojíme,nikam neutečeme a budeme tam jeden pro druhého stát a i přes všechnu tu bolest i nadále milovat.

 

Jiří Majkus

 

 

Napiště váš komentář

Zanechejte komentář